Provisional Allotment list MFA 2020-21

Back
 

Following seats have been allotted to the candidates in the relevant subject with respect to the order of merit & reservations for the course of Master of Fine Art (Part-I) for the academic year 2020-21. Candidates will be required to submit the following original documents physically at the time of admission.

Documents List :

 

1.B.F.A. Final year Mark List.

2.Leaving/ Transfer Certificate

3.Migration Certificate

4.Caste Certificate (only for Maharashtra )

5.Non-creamy layer certificate for O.B.C.,S.B.C. & VJ/NT ,A/B/C/D

valid till 30thApril 2021. (only for Maharashtra )

 

The candidate of Maharashtra State & out of Maharashtra State Should Pay the Fees as follows. From 04th January 2021 to 15th January 2021 in-office time.

(between 11 am to 4.00 pm, Monday to Friday on Working Days)

 

 

SR. NO. DETAILS OF FEES STRUCTURE MFA FIRST YEAR (DRAWING & PAINTING)
MFA FIRST YEAR
(SCULPTURE, METAL WORK, TEXTILE DESIGN, INTERIOR DECORATION, CERAMIC)
OUT OF MAHARASHTRA STATE NOMINEE
 1 Tuition Fees 4000 15000 Rs. 10000/-
2 Development Fees 3000 10000  Rs. 10000/-
3 Studio & Equipment Fees 300 5000 Rs. 10000/-
4 Others 3200 --- Rs. 2300/-
 
 

Total 10500 30000 Rs. 32300/-
  FOR CATEGORY
(FOR MAHARASHTRA STATE CANDIDATE ONLY)
6500 15000 ---

 

 

Demand Draft drawn in favour of"Dean, Sir J. J. School of Art, Mumbai". (Only Nationalized Bank and payable at Mumbai.)

 

The Candidate should confirm their admission by paying the fees physically in the duration given above.

Candidates from the admission list will not be considered for admission if the above procedure is not completed within the stipulated time.

 

In addition to the above fees, the concerned students should note that the university fees will be charged from time to time.
 
 

General List of the Master of Fine Arts Academic Year 2020-2021
Department of Drawing and Painting 
 
Subject: - Creative Painting                                                                                                                   
Sr.
No.
NAME OF THE CANDIDATE Category Result
1 PRATAP . BADATIYA OPEN 58.85
2 GEOLANG SAR NARZARY OPEN N/A
3 JU PREETHI UMAPATHY OPEN 61.17
4 MOHD FARMAN ANSARI OPEN 56.03
5 SAGNIK NO MIDDLE NAME ROY OPEN 56.49
6 KULDEEP NA SINGH OPEN 47.09
7 DIPIKA SHARAD JADHAV SC 57.79
8 AMIT KUMAR OJHA OPEN 61.17
9 SONAL JAIN JAIN OPEN N/A
10 ISHITA . SARKAR OPEN N/A
11 VAISHNAVI PRAKASH DHARGALKAR OBC 51.58
12 RANJIT . PAL OPEN 58.07
13 DILEEP DEVIDAS KOSODE SC AB
14 ANANT  GUPTA OPEN 52.35
15 KAMAL  DAS OPEN 55.99
16 SOU MITA ROY OPEN 53.61
17 SUKANYA BHALCHANDRA NIJASURE OPEN 57.37
18 DIKSHA ANIL DESAI DEF 50.58
19 PRASAD SHRIKANT MESTRI OBC 61.98
20 NITA GAUTAM DEB OPEN 57.16
21 SIDDHI SHRIKANT BELWALKAR OBC 62.17
22 RAKESH KUMAR MOUSIK OPEN 59.36
23 BISHAL DEKA OPEN 58.04
24 ALAY MANILAL PRAJAPAT OBC 54.67
25 AKSHAY RAJENDRA DANGE NT-B 57.01
26 AKANKSHA DHANRAJ PATIL SC 58.05
27 DARSHAN SHITAL MANJARE OPEN 56.07
28 NANDITA BASAK OPEN 55.99
29 ANJALI RAI OPEN 58.95
30 ARPITA KAR KAR OPEN 52.49
31 SHRUTI SHRIKRISHNA SAMANT OPEN 55.13
32 MOHAMMED SAMEER KHAN OPEN 68.39
33 ROHIT CHANDRAKANT YADAV OPEN 55.25
34 SURAJ DILIP KAMBLE SC 61.46
35 MAHESH JANARDAN NIMANKAR SBC 59.59
36 MAYURI CHANDRABHAN SHIWARKAR NT-B 56.5
37 ADITYA AVINASH PATKAR OPEN 56.18
38 DEEPAK OPEN 54.28
39 VIJAYA BALIRAM BARAPATRE OBC 56.33
40 AARTI RAGHUVEER PANDEY OPEN 51.34
41 ISHU OPEN 52.07
42 SAGAR HANDOR OBC 52.18
43 ABHISHEK CHANDRASHEKHAR GAJBHIYE SC 54.33
Subject: - Portraiture                                                                                                                               
Sr.
No.
NAME OF THE CANDIDATE Caste Result
1 ABHISHEK BHARAT MHATRE OBC 62.61
2 DHONDIRAM SHANKAR WADPALLEWAR SBC 51.03
3 BISWAJIT BISHNUPADA GIRI OPEN 61.15
4 SAIKAT . KUILA OPEN 54.94
5 AKSHAY BHAU SHINDE SC 59.44
6 KULDEEP NA SINGH OPEN 48.65
7 SANJAYKUMAR TAMMANNA HULLENNAVAR OPEN 50.87
8 RUSHIKESH ASHOK BHANDARE OPEN 58.06
9 ANANT  GUPTA OPEN 56.35
10 DILEEP DEVIDAS KOSODE SC 45
12 AMAR PRAJAPAT PRAJAPAT OPEN 59.43
13 SWAPNIL BHAGWANTRAO PATE SC 62.01
14 NITA GAUTAM DEB OPEN 58.41
15 AKSHAY RAJARAM MACHIVALE OPEN 56.69
16 AKSHAY ANKUSH MANE SBC 72.17
17 SAMPADA JAYANT PUJARE OPEN 60.44
18 VISHWA NATH DUTTA OPEN 52.55
19 KANTA AJIT KUMARI OPEN 53.55
20 MITESH MAHESH TENDULKAR OPEN 50.83
21 POURNIMA RAVINDRA MAHINDRAKAR OPEN 56.35
22 SUBASH .. SODI OPEN 66.03
23 VIDYA NARENDRAKUMAR GUJARATHI OPEN N/E
24 NEHAL - VERMA OPEN 58.95
25 SAYANDIP N/A SAMANTA OPEN N/A
Subject:- Mural
Sr.
No.
NAME OF THE CANDIDATE Caste Result
1 NISHA NETAI BACHAR OPEN 59.95
2 DEBORAH DAVID VAZ OPEN 67.37
3 RANAJOY  BANERJEE OPEN 69.66
4 KULDEEP NA SINGH OPEN 49.65
5 DISHA VASANT GADA OPEN 55.16
6 RAKESH KUMAR MOUSIK OPEN AB
7 ANJALI RAI OPEN 65.02
8 BIKASH . PRADHAN OPEN N/E
11 DEEPAK . . OPEN 64.53
12 AARTI RAGHUVEER PANDEY OPEN 52.09
11 ISHU . . OPEN 52.02
12 DARSHANA PRAKASH RAUT OBC 61.13
Subject: - Graphic (Print Making)                                                                                                          
Sr.
No.
NAME OF THE CANDIDATE Caste Result
1 SHIVANI ANURAG DUBEY OPEN 63
2 PRATIKSHA GANPATROA VHANBATTE SBC 68.55
3 SUBHA SMITA PARIDA OPEN 66.45
4 ANISHA DATTATRAY PISAL OPEN 57.41
5 BHAGYASHRI GIRISH K.T OPEN 66.06
6 ANKITA PRAKASH ASWALE OBC 50.05
7 SHWETA SANJAY URANE SBC 59.41
8 SHUBHAM DASHRATH UMREDKAR OBC 52.35
11 SOURAV  HALDAR OPEN N/E
12 ROCHANA NARAYAN RANDE OBC 56.67
13 NIYATI KAILASH PAWANI OPEN 56.87
14 RUSHIKESH RAMKRISHNA POTREKAR OPEN 57.68
15 VRUSHALI BHAURAO KAMTHE NT-B 60
16 JYOTI KUMAWAT KUMAWAT OPEN 58.29
17 SAKSHI _ SARPAL OPEN 58.01
18 PRAKASH SHANTARAM KURHADE OBC 56.75
19 VIRAJITA PAWAR OPEN 53.43
20 RUPALI BISHWAS OPEN 52.75
 
Provisional Allotment list for the Admission to the Master of Fine Art - Academic Year 2020-2021
Department of Drawing and Painting 

Subject: Creative Painting
Sr No Candidate Name  Category Mark Obtained (100)
1 DIKSHA ANIL DESAI DEF 50.58
2 SURAJ DILIP KAMBLE SC 61.46
3 AKSHAY RAJENDRA DANGE NT-B 57.01
4 SIDDHI SHRIKANT BELWALKAR OBC 62.17
5 PRASAD SHRIKANT MESTRI OBC 61.98
6 DARSHAN MANJARE OPEN / EWS 55.99
Subject: Portraiture
Sr No Candidate Name  Category Mark Obtained (100)
1 AKSHAY ANKUSH MANE SBC 72.17
2 SUBASH .. SODI OPEN 66.03
3 SWAPNIL BHAGWANTRAO PATE SC 62.01
4 AKSHAY BHAU SHINDE SC 59.44
5 ABHISHEK BHARAT MHATRE OBC 62.61
6 SAMPADA PUJARE OPEN/ EWS 60.44
Subject: Mural
Sr No Candidate Name  Category Mark Obtained (100)
1 RANAJOY  BANERJEE OPEN 69.66
2 DEBORAH DAVID VAZ OPEN 67.37
3 ANJALI RAI OPEN 65.02
4 DEEPAK . . OPEN 64.53
5 DARSHANA PRAKASH RAUT OBC 61.13
Subject: Graphic
Sr No Candidate Name  Category Mark Obtained (100)
1 PRATIKSHA GANPATROA VHANBATTE SBC 68.55
2 SUBHA SMITA PARIDA OPEN 66.45
3 BHAGYASHRI GIRISH K.T OPEN 66.06
4 SHIVANI ANURAG DUBEY OPEN 63
5 VRUSHALI BHAURAO KAMTHE NT-B agains ST 60


General List of the Master of Fine Arts Academic Year 2020-2021
Department of Sculpture

Sr No Candidate Name Category Mark obtained (100)
1 SUVENDU PATRA OPEN 68
2 SUMID RAMDAS SAWANT OPEN 65
3 MADAN KUMAR CHOTELAL OPEN 64
4  /PRANJAL MAHESHWARI OPEN 60
5 HARSHIT SHARMA OPEN 57
 

Provisional Allotment list for the Admission to the Master of Fine Art - Academic Year 2020-2021
Department of Sculpture

Sr No Candidate Name Category Mark obtained (100)
1 SUVENDU PATRA OPEN 68
2 SUMID RAMDAS SAWANT OPEN 65
3 MADAN KUMAR CHOTELAL OPEN 64
4  /PRANJAL MAHESHWARI OPEN 60
5 HARSHIT SHARMA OPEN 57
 
**Instructions regarding admission, tuition fee and the required documents for admission will be given on tomorrow, 1st January 2021,  4 pm. to the allotted students. 
------------------------------------------------------------------------------------------

General List of the Master of Fine Arts Academic Year 2020-2021
Department of Art & Craft
 
Subject: Textile Design
Sr No CANDIDATE NAME CATEGORY MARKS OBTEINED (100)
1 NISHCHAL SHARMA OPEN 72.4
2 RUTUJA R RANE OPEN 67.2
3 SACHIN H BAHE OBC 63.5
4 PRIYA DAS OPEN 62.2
5 SUMON MONDAL OPEN 59
6 PRATIKSHA P KUMBHAR OBC 55.8
7 SAKSHI  V DESHMUKH OPEN 52
8 KALYANI S BANSOD SC 51.8
9 RAO R B KUMAR OPEN 47.7
       
Subject: Interior Decoration
Sr No CANDIDATE NAME CATEGORY MARKS OBTAINED (100)
1 RUCHI P MANCHEKAR SC 67
2 MUSKAN  S AGARWAL OPEN 56.3
Subject: Ceramic
Sr No CANDIDATE NAME CATEGORY MARKS OBTAINED (100)
1 MANASVI K MHATRE OPEN 69.4
2 AVADHUT V MAGAR OPEN 63.5
3 RASMI R MOHANTY OPEN 59.6
Subject: Metal Work
Sr No CANDIDATE NAME CATEGORY MARKS OBTAINED (100)
1 ILA A SAWADKAR OPEN 75
2 VAIDEHEE K DESHMUKH OBC 60

 
 
Provisional Allotment list for the Admission to the Master of Fine Art - Academic Year 2020-2021
Department of Art & Craft
 

 Subject:   Textile Design    
Sr No CANDIDATE NAME CATEGORY MARKS OBTAINED (100)
1 NISHCHAL SHARMA OPEN 72.4
2 RUTUJA R RANE OPEN 67.2
3 SACHIN H BAHE OBC 63.5
4 PRIYA DAS OPEN 62.2
5 KALYANI S BANSOD SC 51.8
       

 Subject: Interior Decoration    
Sr No CANDIDATE NAME CATEGORY MARKS OBTAINED (100)
1 RUCHI P MANCHEKAR SC 67
2 MUSKAN  S AGARWAL OPEN 56.3
       

 Subject: Ceramic    
Sr No CANDIDATE NAME CATEGORY MARKS OBTAINED (100)
1 MANASVI K MHATRE OPEN 69.4
2 AVADHUT V MAGAR OPEN 63.5
3 RASMI R MOHANTY OPEN 59.6
       

 Subject: Metal Work    
Sr No CANDIDATE NAME CATEGORY MARKS OBTAINED (100)
1 ILA A SAWADKAR OPEN 75
2 VAIDEHEE K DESHMUKH OBC 60
 
**Instructions regarding admission, tuition fee and the required documents for admission will be given on tomorrow, 1st January 2021,  4 pm. to the allotted students.